Do poczytania
pobierz

2969 KB

Robert Schleip - Modelowanie i trening-powiezi

Znaną właściwością tkanki łącznej jest jej niesamowita zdolność do adaptacji. Gdy jest ona regularnie rozciągana, by sprostać rosnącym wymaganiom, zmienia właściwości swojej architektury.

pobierz

3229 KB

Thomas Myers - Integracja strukturalna cz.1

Obserwowany na całym świecie renesans terapii naturalnych sprzyja zainteresowaniu Integracją Strukturalną i coraz częstszemu jej stosowaniu.

pobierz

129 KB

Thomas Myers - Integracja strukturalna cz.2

W artykule zostanie zmodyfikowane spojrzenie na koncpecję Integracji Strukturalnej. Perspektywa autora ma jednak wspólny fundament - pozakomórkową matrycę włókien tkanki łącznej człowieka.

pobierz

1300 KB

James Earls - DASIE - Nowoczesny model pracy z ciałem

Istnieje wiele rodzajów dotyku, np. dotyk bezpośredni, kochający, pielęgnujący, znieważający, kojący, mentorski i uwodzicielski. Rozwijanie zdolności do rozpoznawania jak najszerszego wachlarza dotyków prowadzi do bycia lepszym terapeutą.

pobierz

272 KB

Thomas Myers - Dynamiczne więzadła

Współcześnie dokonuje się radykalna zmiana rozumienia mechanizmu działania systemu mięśniowo-szkieletowego. Coraz bardziej oczywiste jest, że znana do tej pory koncepcja mięśni jest przestarzała i niefizjologiczna. Wizja powięzi, jako wszechobecnego systemu regulacji organizmu, niesie następną generację efektywnych technik manualnych.

pobierz

214 KB

Adam Polański i Mariusz Kurkowski - Osteopatia trzewna

Celem manipulacji trzewnej jest odtworzenie, harmonizacja i wzrost komunikacji proprioceptywnej w ciele, tak by wspomóc jego wewnętrzny mechanizm dla poprawy zdrowia.

pobierz

243 KB

Robert Schleip i Mariusz Kurkowski - Mechanoceptory tkanki łącznej - Furtka do zmiany napięcia mięśni szkieletowych

Centralny układ nerwowy odbiera największą liczbę informacji z tkanek mięśniowo- powięziowych. Niestety, neurodynamika powięzi rzadko jest dokładnie badana. Większość z mieszczących się w powięziach neuronów czucia jest tak mała i złożona, że do niedawna niewiele było o nich wiadomo.

pobierz

286 KB

Robert Schleip i Mariusz Kurkowski - Powięź, somatyka, propriocepcja i doskonalenie precyzji ruchu

Tkanka łączna jest podstawową strukturą architektury ciała człowieka. Swoim zasięgiem pokrywa absolutnie każdy jego zakątek aż do pojedynczych komórek. Sieć włókienek odpowiedzialna jest za przejmowanie i rozkładanie naprężeń mechanicznych w ciele.

pobierz

986 KB

Til Luchau - Techniki mięśniowo-powięziowe użwane w pracy na stawie skroniowo-żuchwowym

We wcześniejszych artykułach omówione zostały zagadnienia dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego w świetle pracy na bardzo ważnych, a często pomijanych bocznych i przyśrodkowych mięśniach skrzydłowatych.

pobierz

687 KB

Mariusz Kurkowski - Biotensegracyjny model ryglowania stawów krzyżowo-biodrowych

W ostatniej dekadzie znacznie zmieniło się biomechaniczne rozumienie architektury ciała człowieka. Koniec XX w. przyniósł zmianę paradygmatu poznawczego. Dzięki nowym osiągnięciom technologicznym sposób postrzegania i opisywania rzeczywistości przeszedł od czysto mechanicznego punktu widzenia dominującego w XIX i XX w. w kierunku dostrzegania wszechobecnych połączeń i wzajemnych zależności.

pobierz

359 KB

Mariusz Kurkowski - Wpływ terapii integracji strukturalnej na biomechanikę ciała biegacza

Pacjenci po skorzystaniu z pełnej serii zabiegów Integracji Strukturalnej (IS) zwykle opisują poczucie większej swobody w ciele, nieskrępowanych ruchów, rozluźnienie, lepsze odczuwanie własnego ciała i ruchu. Towarzyszy temu swobodniejszy i pełniejszy akt oddechu i rozluźnienie mięśni karku.

pobierz

233 KB

Till Luchau - Techniki manualne w pracy na mięśniach pochyłych

Nazwa mięśnie pochyłe (musculi scaleni) pochodzi od pochyłego ułożenia i skośnego przebiegu włókien tych mięśni. Scalene z greki oznacza: różnoboczne – nie równoległe i nie prostopalde. Kątowe ułożenie mięśni pozwala im nie tylko na wykonywanie rotacji i skłonów głowy na boki, ale również nadaje im funkcje ułożenia w pozycji pionowej i stabilizacji kolumny odcinka szyjnego – podobnie jak olinowanie masztu jachtu.

pobierz

1,21 MB

Wojciech Cackowski - Nowe rozumienie biomechaniki i kierunki rozwoju myślenia dotyczącego funkcjonowania ludzkiego narządu ruchu

Pierwszy z serii artykułów dotyczących zmian zachodzących w analizowaniu ludzkiego ruchu i jego biomechaniki. W cyklu przeanalizowane zostaną poszczególne ciągłości mięśniowo-powięziowe, badania z zakresu powięzi, ułożenie ciała i ruchu w różnych aspektach zależności strukturalnych w ciele. .

pobierz

592 KB

Wojciech Cackowski - Połączenie łuków stopy z miednicą

Stopy, bo o nich będzie mowa (oraz o ich relacji do miednicy) są pierwszą strukturą ciała mającą kontakt z podłożem.

pobierz

442 KB

Till Luchau - Praca z restrykcjami w obrębie żeber

Nabierz powietrza. Ile i w jakim miejscu poruszyła się twoja klatka piersiowa? Weź kolejny wdech – tym razem bez znacznego poruszania klatką piersiową. Czy spowodowało to nieprzyjemne wrażenie utrudnionego oddechu? Tak właśnie czuje się ograniczenia ruchomości żeber, niezależnie od tego, czy są one spowodowane ściśnięciem w obrębie tkanki łącznej, bólem, postawą czy nawykiem.

pobierz

4 MB

Kierunek powięź

Artykuł z litopadowego 2011 wydania Praktycznej Rehabilitacji i Fizjoterapii. Bardzo ogólny artykuł dotyczący powięzi i koncepcji Taśm powięziowo - mięśniowych napisany przez Wojciecha Cackowskiego

pobierz

258 KB

Nowe oblicze SPA - Healing touch

Artykuł, który ukazał się w SPA News dotyczący kierunku rozwoju SPA w odniesieniu do nowoczesnych metod manualnych zajmujących się pracą powięziową. Artykuł krótko odnosi się do koncepcji Taśm powięziowo - mięśniowych i metody KMI napisany przez Wojciecha Cackowskiego

pobierz
619 KB
Uzdrawiająca moc terapii manualnych" - SPA Inspirations
Artykuł z magazynu SPA Inspirations 03.2012 o uzdrawiającej mocy terapii manualnych napisany przez Wojciecha Cackowskiego
pobierz
643 KB
"Sieć powiązań" - Sens
Artykuł z magazynu Sens 07.2012 O terapii manualnej KMI.
 
Zapisz się na
szkolenia już dziś!
Zamów
książki
i akcesoria!