Wpisz wynik działania: 2+9=

 

INTEGRACJA WZROKU Z RUCHEM I STRUKTURĄ CIAŁA 2-dniowe warsztaty dla fizjoterapeutów

Prowadzący: Mikołaj Markiewicz

Data: 1-2.02.2020

Miejsce: Toruń

Cena: 600 zł z VAT

Kontakt:
tel. +48 606 813 382
e-mail: kamila@anatomytrains.pl

Organizator: Wojciech Cackowski

 

INTEGRACJA WZROKU Z RUCHEM I STRUKTURĄ CIAŁA

ZAKRES SZKOLENIA

1. Podstawowe informacje o budowie i działaniu oczu oraz procesie widzenia.

2. Mity na temat widzenia. Jak naprawdę działa wzrok, np. oczy rejestrują obiektywny obraz świata; oczy działają jak kamery; widzimy wyraźnie i wszystko co jest w zasięgu wzroku; rolą oczu jest załamanie światła i przekazanie obrazu do mózgu; zdrowe oczy gwarantują poprawne widzenie, itp.

Jak jest naprawdę. Dlaczego te mity się utrzymują. Dlaczego niemal nikt nie pracuje nad usprawnieniem widzenia. Wzrok a inne zmysły?

3. Wyjaśnienie pojęć związanych z widzeniem.

Co robią okuliści, optycy, ortoptystki, optometrycy, tyflopedagodzy, rehabilitanci widzenia. Wady wzroku i najpowszechniejsze choroby, zasady profilaktyki. Dioptrie a ostrość widzenia.

4. TW® obszary pracy: profilaktyka wad wzroku, przezwyciężanie trudności szkolnych, zmęczenie oczu, praca ze słabowidzącymi i bardzo dobrze widzącymi (sportowcy, służby specjalne).

5. Krótkowzroczność. Niezauważona epidemia zmiany anatomicznej. Klątwa Gutenberga i ekrany czyli koniec edukacji, którą znamy.

6. Jedność wzroku i ruchu. Współzależny rozwój obu umiejętności. Ich wpływ na tworzenie myślenia i świadomości.

7. Podstawowe umiejętności warunkujące widzenie (są aspekty widzenia wynikające z budowy i fizjologii oczu, a nie sposobów przetwarzania informacji przez mózg). Diagnoza i terapia tych umiejętności z uwzględnieniem struktury ciała i ruchu.

  • Motoryka oczu
  • Akomodacja
  • Widzenie centralne
  • Widzenie peryferyjne
  • Widzenie obuoczne
  • Umiejętność regeneracji

Ten blok, ze względu na jego praktyczne znaczenie zajmie najwięcej czasu. Wszystkie umiejętności zostaną omówione, uczestnicy będą doświadczać po kolei różnych aspektów widzenia, eksperymentować z różnymi rodzajami percepcji wzrokowej.

Uczestnicy dowiedzą się jak diagnozować zaburzenia i jakie ćwiczenia i procedury usprawniają poszczególne funkcje wzrokowe. Szczególny nacisk położony będzie na definiowanie zależności i integrowanie widzenia, ruchu, wzorców posturalnych, równowagi i czucia ciała.

Część technik usprawniających można wykonywać samodzielnie, inne muszą być wykonane przez terapeutę – te przećwiczymy w parach.

Uczestnicy poznają proste narzędzia, które od razu mogą wykorzystać w swojej pracy.

Szkolenie prowadzi Mikołaj Markiewicz, psycholog zajmujący się usprawnianiem widzenia od 38 lat, twórca Treningu Widzenia® ( TW®). Szkolenie ma na celu przybliżyć praktyczną wiedzę na temat widzenia i jego związków z ruchem i strukturą ciała.